Redovna nastava

Odgoj i obrazovanje u osnovnim i srednjim školama ostvaruje se na temelju nacionalnog kurikuluma, nastavnih planova i programa i školskog kurikuluma.

Nacionalni kurikulumi donose se za pojedine razine i vrste odgoja i obrazovanja sukladno okvirnom nacionalnom kurikularnom dokumentu koji na općoj razini određuje elemente kurikularnog sustava za sve razine i vrste osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.

Kurikulumom nastavnih predmeta određuju se svrha i ciljevi učenja i poučavanja nastavnog predmeta, struktura pojedinog predmeta u cijeloj odgojno-obrazovnoj vertikali, odgojno-obrazovni ishod i/ili sadržaji, pripadajuća razrada i opisi razina usvojenosti ishoda, učenje i poučavanje te vrednovanje u pojedinom nastavnom predmetu, a može se utvrditi i popis potrebnih kvalifikacija učitelja i nastavnika za izvođenje kurikuluma.

Nastavnim planom određuje se oblik izvođenja kurikuluma (obvezno, izborno, fakultativno, međupredmetno i/ili interdisciplinarno), godišnji broj nastavnih sati i njihov raspored po razredima.

Kurikulume nastavnih predmeta i nastavne planove donosi ministar nadležan za obrazovanje odlukom.

Redovita nastava izvodi se u skladu s Nastavnim planom i programom rada za osnovnu  školu (Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Zagreb, 2006. godine) a na temelju Nacinalnog okvirnog kurikuluma (Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Zagreb, 2010. godine). Za učenike prvog,  petog i sedmog  (biologija, kemija, fizika) nastava se organizira u skladu s odredbama Nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, NN br.5/15. i predmetnim  kurikulumima objavljenima u okviru Cjelovite kurikuralne reforme,  2018. godine. Za učenike  2.,3.,6., 7. i 8. ( kemije, biologija, fizika) izvodi se na temelju  predmetnih kulrikuluma objavljenih 2019. godine. Učenici četvrtog razreda i učenici 8.-og razreda  redovitu nastavu pohađaju po nastavnim planovima i programima rada iz 2006. godine .

Redovita nastava se  u  naše četiri škole, u 31 razrednom odjelu. U matičnoj školi se provodi  u 18 čistih razrednih odjela od 1.-8. razreda, u područnoj školi u Adamovcu u 9 čistih razrednih odjela od 1.-8. razreda. U područnim školiama Glavnica Donja i Moravče provodi se u po dva kombinirana razredna odjela od 1.-4. razreda. Redovitu nastavu izvodi 41 učitelj, od čega 16 učitelja razredne nastave i  25 učitelja predmetne nastave.  Nastava svih nastavnih predmeta stručno je zastupljena. Zaduženja učitelja u redovnoj nastavi kao i ostalim oblicima nastave usklađena su sa zakonskim i podzakonskim aktima.

Škola ima objektivnih poteškoća u organizaciji nastave zbog velike fluktuacije nastavnog kadra u predmetnoj nastavi iz razloga jer učitelji predmetne nastave rade na više objekata, s nepunim radnim vremenom,  veliki broj učitelja nije sa školskog područja nego putuje iz udaljenih djelova grada ili iz drugih gradova. Problem u organizaciji je i raširenost školskog prostora, učenici su putnici koji u školu dolaze iz 10 različitih pravaca i ovise o gradskom prijevozu.